Prawo do odstąpienia od umowy

 

"Prawo do zwrotu towaru
Konsumenci, którzy kupili towar w sklepie internetowym, mają prawo zrezygnować z zakupów bez podania przyczyny w terminie 14 dni od otrzymania towaru. Przedsiębiorca musi wtedy zwrócić konsumentowi wszystkie otrzymane od niego płatności – w tym te przeznaczone na wysyłkę towaru. Ale od tej zasady jest ważny wyjątek. Ma on zastosowanie m.in. wtedy, gdy sklep oferuje darmową dostawę.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-darmowa-dostawa-w-sklepie-internetowym-a-zwrot-towaru

Gdy klient nie wybrał darmowej dostawy
Wyjątek, gdy konsumentowi nie trzeba zwracać kosztów przesyłki towaru ze sklepu do klienta dotyczy sytuacji, gdy konsument wybrał droższy sposób dostarczenia towaru zamiast najtańszego oferowanego przez przedsiębiorcę. Jeśli sklep oferuje dostawę za 0 zł - to ona jest najtańszym sposobem dostawy oferowanym przez przedsiębiorcę.

W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi zwracać konsumentowi, który odstąpił od umowy, poniesionych przez konsumenta dodatkowych kosztów dostawy. Wynika to z art. 33 ustawy o prawach konsumenta. Przez dodatkowe koszty należy rozumieć różnicę w kwocie między sposobem dostawy wybranym przez konsumenta a najtańszym oferowanym przez przedsiębiorcę dla danego towaru.

Przykład 1.

Sklep internetowy oferuje:

opcję darmowej dostawy – wysyłka odbywa się kurierem z czasem dostarczenia trwającym 2 dni;

dostawę kurierem za 20 zł – wysyłka z czasem dostarczenia na następny dzień.

Klient, któremu zależało na czasie zrobił zakupy za 120 zł i wybrał opcję dostawy kurierem za 20 zł. Razem zapłacił przedsiębiorcy 140 zł. Po otrzymaniu towaru skorzystał z prawa odstąpienia od umowy. Przedsiębiorca powinien zwrócić konsumentowi 120 zł za towar. Nie musi mu zwracać 20 zł za koszty wysyłki towaru ze sklepu do konsumenta, bo konsument miał możliwość wyboru tańszego sposobu dostawy (za 0 zł), ale z niego nie skorzystał.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-darmowa-dostawa-w-sklepie-internetowym-a-zwrot-towaru"